Autor książki o kraińskich poetach odwiedził Krajno i okolice

Paweł Becker, który mieszka i pracuje w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko- pomorskim,  napisał książkę o Rozalii i Wojciechu Grzegorczykach –  ludowych poetach Gór Świętokrzyskich pochodzących z Krajna, mimo iż nigdy wcześniej w Krajnie nie był. W sierpniu 2017 roku wraz  z przyjacielem Bartoszem Słowińskim przyjechał do Kielc na Zlot Kadry ZHP i udało mu się odwiedzić tę, jak sam mówi, piękną i cudowną okolicę.

– Cieszę się, ze choć w biegu mogłem zobaczyć te miejsca. To było ciekawe doświadczenie – najpierw pisać o tym książkę, dopiero potem zobaczyć, mówi Paweł Becker.

Pan Paweł i pan Bartosz bez trudu znaleźli nagrobek poetów na kraińskim cmentarzu, ale do pomnika nie mogli trafić. Zadzwonili, więc do pani bibliotekarki, która telefonicznie pomagała im obrać właściwy kierunek.

Żałuję bardzo, że nie spotkałam się z panem Pawłem, ale w tym czasie byłam w Kołobrzegu. Wprawdzie pan Becker wspominał mi, że latem przyjedzie w świętokrzyskie, ale nie podał konkretnej daty. Gdybym wiedziała, przełożyłabym swój wyjazd. Mam nadzieję, że uda się zorganizować spotkanie autorskie z autorem książki o naszych rodzimych poetach i wtedy pokażę mu nasze Krajno i miejsca, którymi zachwycali się ludowi poeci, mówi Katarzyna Dziekańska

Pan Paweł i jego kolega Bartosz byli zauroczeni krajobrazem Gór Świętokrzyskich i urokliwym Krajnem. Po obejrzeniu nagrobka i pomnika Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków pojechali do Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie, gdzie obejrzeli tablicę i sztandar. Byli również na Łysicy i Świętym Krzyżu.