„Całe Górno czyta dzieciom”

 

W poniedziałek 03.06.2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Krajnie odbyła się impreza pod hasłem „Całe Górno czyta dzieciom” zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Krajnie oraz GOK i choć pogoda się zepsuła, to nic nie było w stanie popsuć dzieciom dobrego humoru. Atrakcji było bardzo wiele, ale największe zainteresowanie wzbudzał pies częstujący dzieci słodyczami i rozdający balony, nazwany przez dzieciaki Reksiem, za którego przebrał się Marcin Dziekański. Po występach przedszkolaków z Cedzyny i maluchów z oddziału przedszkolnego z Leszczyn ogłoszono wyniki „Konkursu Poetyckiego dla mieszkańców gminy Górno”. Sponsorem nagród był m.in. portal www.krajno.pl.

    Następnie rozpoczęło się głośne czytanie bajek przez dorosłych. Pamiętajmy, że książki są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć i wzruszeń, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają zainteresowania, pomagają dzieciom w wieku przedszkolnym w przyswajaniu pewnych treści programowych. Głośne czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię oraz buduje rodzinne więzi. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- czytajmy dzieciom. Książki nie zastąpi żadna forma elektroniczna. Dzieciom powinno się czytać i dzieci powinny czytać książki, żeby nie były wtórnymi analfabetami, ofiarami komputera, Internetu, telewizji, wideo. Aby miały duży zasób słów i potrafiły pięknie się wypowiadać, aby ortografia nie miała dla przed nimi tajemnic. Aby umiały samodzielnie myśleć i miały własne zdanie. Aby były mądre i potrafiły nas tą mądrością zaskakiwać.

 W przerwach dla urozmaicenia klimatu grał zespół Crazy Melodies, który tworzą trzy piętnastolatki z Krajna – Patrycja Krawczyk, Ola Kuroś i Patrycja Mańkus. Dekorację wykonała Maria Staniewska- mieszkanka Krajna, która ma nie tylko talent, ale robi to z wielką pasją i nigdy nie odmówi pomocy, bo jest wspaniałym człowiekiem. Impreza była bardzo udana mimo, że ulewny deszcz pokrzyżował plany organizatorom i nie obyło się bez problemów, które nie wynikały z tego, że impreza była źle przygotowana, ale z braku odpowiedniego wyposażenia i sprzętu, którego GOK w Krajnie jeszcze  nie posiada. Najważniejsze, że dzieci były zadowolone, bo uśmiech dziecka, to dla nas dorosłych największa radość.

                                                                                                       Katarzyna Dziekańska

[Not a valid template]