Czytana i malowana poezja Wisławy Szymborskiej

W grudniu 2016 roku mija 20 lat od dnia, kiedy Wisława Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji w Bibliotece Publicznej w Krajnie odbyło się spotkanie, na które zaproszono klasę II gimnazjum z wychowawczynią Małgorzatą Mól. Szybko jednak okazało się, że  przyszli także uczniowie klasy I gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej, którzy skończyli zajęcia lekcyjne. To fakt świadczący o tym, że młodzież lubi poezję.

Na samym początku panie: Katarzyna Dziekańska i Małgorzata Mól  przybliżyły sylwetkę tej niezwyklej poetki. Mówiły nie tyko o tym, gdzie i kiedy się urodziła i co napisała, ale bardzo ciekawie opowiadały jakim była człowiekiem, co lubiła, a czego nie i jak Nagroda Nobla wpłynęła na jej życie. Następnie recytowano wiersze noblistki i nagrodzono tych, którzy zrobili to najlepiej. Pod koniec spotkania wręczono nagrody finalistom konkursu plastycznego pod hasłem „Malowana poezja Wisławy Szymborskiej”. Pierwszą nagrodę otrzymała Natalia Cisak za pracę pt. „Nic dwa razy ”. Drugą nagrodę otrzymała Natalia Surmacz za pracę pt. „Pogrzeb”. Trzecią nagrodę otrzymał Kacper Majchrzyk za pracę pt. „Dłoń”.

To spotkanie było niejako przygotowaniem młodzieży do konkursu  recytatorskiego, który wkrótce odbędzie się w Zespole Szkół w Krajnie. Dyrekcja i nauczyciele kraińskiej szkoły bardzo dbają o to, aby uczniowie   korzystali ze zbiorów biblioteki publicznej, bo doskonale wiedzą, że ta instytucja posiada bogaty księgozbiór i wspomaga edukację.