„Drogie dzieci, zrobimy cuda ze śmieci”

W Bibliotece Publicznej w Krajnie ruszyła akcja pod hasłem: „DRODZY DOROŚLI ! Proszą Was dzieci nie spalajcie śmieci”. Celem akcji  jest poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości spalania odpadów oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Krajna i okolic. O szkodliwości spalania odpadów mówiły panie:  Katarzyna Dziekańska  i Olga Suchanowska – Wzorek. Pani Marianna Staniewska  prowadząca warsztaty recyklingowe zachęcała do tego, aby dobrze przemyśleć swoją decyzję zanim coś wyrzucimy do śmieci, bo może da się z tego wyczarować coś cudnego. Hasło warsztatów brzmiało: „Drogie dzieci, zrobimy cuda ze śmieci”. I rzeczywiście powstały cuda, które dzieci zabrały do domu. Zabrały również  karteczki dla rodziców z napisem  – „DRODZY DOROŚLI ! Proszą Was dzieci nie spalajcie śmieci, bo może nawet o tym nie wiecie, że siebie i innych trujecie”.

Na zakończenie ogłoszono konkurs recyklingowy  i zaśpiewano piosenkę, której  uczestnicy nauczyli się  podczas tego spotkania.

„O nie, nie, nie, nie pal śmieci to źle”

Tekst : Katarzyna Dziekańska

Melodia piosenki : Na raz na dwa (Majki Jeżowskiej)

Ludzie spalają śmieci w piecach swych ,trując tym środowisko okropnie. Jedni mają świadomość, a drudzy nie, bo myślą nielogicznie nieekologicznie. A przecież człowiek musi wiedzieć, że spalanie śmieci to jest bardzo złe.

Ref. : O nie, nie, nie, nie pal śmieci to źle ty wiesz, że to bardzo złe zachowanie. O tak, tak, tak  ty uratuj  ten świat, więc  zrób coś z tym i zrozumieć to pomóż im.

Powiedz ludziom, że śmieci nie spala się, bo zanieczyszczają powietrze. Trzeba im uświadomić, że robią źle, trują nie tylko innych, lecz również siebie. A przecież łatwiej w worek włożyć je i oddać firmie nimi zajmie się.

Ref. : O nie, nie, nie, nie pal śmieci to źle…