Finał konkursu „Świętokrzyski odstraszacz ptaków – szkodników”

Finał konkursu pod hasłem „ Świętokrzyski odstraszacz ptaków
szkodników” organizowanego przez mieszkanki Krajna i Panie związane z tą piękną miejscowością.

Kraiński konkurs
Panie się spotkały
W kraińskiej książnicy
Konkurs zorganizowały
Dzieciom z okolicy
Dzieciaki wspaniałe
Kukły wykonały
Wszystkie –  duże, małe
Rolnikom rozdały
Strachy dumnie stoją
Na polu kraińskim
Ptaki się ich boją
W całym świętokrzyskim
K.D.

Celem konkursu nie było skrzywdzenie ptaków, które z jednej strony są  sprzymierzeńcami rolników i sadowników, bo zjadają szkodliwe owady, a odżywiając się owocami i nasionami chwastów odchwaszczają pola i ogrody. Z drugiej jednak strony są szkodnikami i szkody wyrządzane przez ptaki są znaczące. Stanowi to duży problem, gdyż oprócz nasion, owoców czy pąków chwastów ptaki żywią się także roślinami uprawnymi. Największe straty widać w owocach czereśni, wiśni, truskawek, winogron, gruszek, jabłek, porzeczek, a także w owocach leszczyny, orzechach włoskich. Ptaki – szkodniki niszczą zasiewy zbóż, kukurydzy (zjadają także młode kolby), słonecznika, rzepaku oraz czynią szkody wśród roślin warzywnych i cebul roślin ozdobnych. Konkurs miał na celu  rozwijanie u dzieci inwencji twórczej, wyobraźni, zdolności, umożliwienie zaprezentowania swojego talentu, aktywizację i integrację społeczności lokalnej oraz pomoc rolnikom w ochronie upraw.

Spośród kilkudziesięciu prac Komisja Konkursowa złożona z rolników wybrała pięć. Finałowe odstraszacze ptaków były tak różne, że nie udało się wybrać tego najlepszego, dlatego Jury wyróżniło wszystkie finałowe kukły.

Nagrody otrzymali:
Szczepan Wzorek z Krajna Pierwszego
Amelia Marzec z Krajna – Parceli
Magdalena Wzorek z Krajna Pierwszego
Natalia Surmacz z Krajna – Parceli
Alan Marzec z Krajna – Parceli

Wręczenie nagród odbyło 30.04.2015 roku na posesji właściciela firmy MIR-MARZ – domy z drewna w Krajnie – Parcele 58 A. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe, których sponsorem była wspomniana firma oraz nagrody książkowe ufundowane przez panią Katarzynę Dziekańską. Pani Kasia, którą dzieci doskonale znają, gdyż pracuje w Bibliotece Publicznej
w Krajnie zabawiła się z nimi w zabawę wymyśloną na poczekaniu, a nazwaną „Karmienie ptaszków”. Pani Kasia  rzucała w górę cukierki, a dzieci je zbierały. Śmiech dzieci było słychać w całym Krajnie.

Wszystkie konkursowe strachy trafiły do rolników. Warto dodać, że po finałowe kukły  przyjechali rolnicy i dzieci osobiście wręczały im swoje dzieła, za co rolnicy nagrodzili dzieci słodyczami i tak : Pani Anna Majewska z Krajna Drugiego otrzymała od Madzi Wzorek stracha o imieniu Roksi,  pan Krzysztof Klimek z Krajna – Parceli dostał Leona od Szczepanka Wzorka, pan Leszek Mańkus z Krajna Drugiego otrzymał Andżelę od Natalii Surmacz, pan Krzysztof Kuroś z Krajna – Parceli otrzymał  Pelagię od Alanka Marca. Po Gacusia wykonanego przez Amelkę Marzec przyjechała z Porąbek babcia Jadwiga, która będąc w odwiedzinach u wnucząt w Krajnie  i  widząc to „dzieło sztuki” poprosiła, aby trafił on właśnie na jej pole.

Organizatorki konkursu panie : Kinga Kuroś, Sylwia Marzec, Katarzyna Dziekańska i Milena Marzec serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten konkurs mógł się odbyć, bo sprawił dzieciom wiele radości, a nie ma nic cenniejszego niż szczęście dziecka.

[Not a valid template]