Izba regionalna w Bibliotece Publicznej w Krajnie

Inspiracją do utworzenia izby regionalnej była wycieczka z Warszawy, która zwiedzała bibliotekę w 2012 roku. Pani kustosz oprowadzając młodzież zauważyła, że ogromne zainteresowanie wzbudziły przedmioty, które pozostały w bibliotece po imprezie „Wszyscy jesteśmy Polakami”, kiedy to najstarsi mieszkańcy Krajna opowiadali o dawnych zajęciach i używanych w dawnych czasach przedmiotach. Po tym spotkaniu w bibliotece pozostały cepy, dzieża, żelazko na duszę, maselnica, miedlica, szczotka do czesania lnu, sagany, kamienne garnki, tara, cierlica i właśnie te przedmioty zainteresowały zwiedzających. Pani kustosz zaczęła gromadzić te rzeczy, a ponieważ biblioteka zajmuje całe piętro budynku, to i miejsce na taką ekspozycję się znalazło. Pomysł okazał się bardzo trafiony i ludzie nie tyko chętnie przychodzą oglądać, ale i zaczęli przynosić do biblioteki przedmioty dawnego użytku.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powiększenia zbiorów, a są to: Dorota Anioł z Krajna Drugiego, Marcin Dziekański z Górna, Genowefa Kuroś z Krajna- Parcele,  Małgorzata Anioł z Górna, Janina Grzegorczyk z Krajna Pierwszego, Maria Czarnecka z Krajna- Parcele, Adrian Grzegorczyk z Krajna Pierwszego, Maria Staniewska  z Krajna- Parcele, Czesław Grzegorczyk z Krajna Pierwszego, Katarzyna Rarok z Sosnowca, Maria i Henryk Klimkowie z Krajna Pierwszego oraz Zofia Susło z Krajna Drugiego.

Bardzo proszę o kontakt  wszystkich, którzy posiadają takie przedmioty, a chcieliby je podarować . Będę bardzo wdzięczna, gdyż w ten sposób ocalimy od zapomnienia dawne czasy, to jak ludzie wtedy pracowali, jak spędzali wolny czas, jak się ubierali  i jakiego sprzętu używali, aby radzić sobie z codziennością. Będzie to wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia.

Katarzyna Dziekańska

[Not a valid template]