Krajeńska edycja Narodowego Czytania

Biblioteka Publiczna w Krajnie kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku była to „Lalka”
i tak się składa, że właśnie w 2015 roku mija 125 lat od momentu kiedy to słynna warszawska oficyna „Gebethner i Wolff” wydała tę niezwykła powieść. To doskonała okazja, by niektórym przypomnieć, a innych zapoznać z tą wielowątkową powieścią pokazującą postawy Polaków, zawiłe ludzkie relacje, dramaty, namiętności, stracone złudzenia, zaprzepaszczone możliwości na tle burzliwych przemian epoki.

W klimat powieści, uczestników spotkania wprowadziła ekspozycja książek autorstwa Bolesława Prusa, a wśród nich różne wydania „Lalki”. Dodatkową atrakcja był fakt ,że można się było przebrać w stroje epoki i w tych kostiumach czytać to wielkie dzieło literackie. Chętnych nie brakowało. Spośród zgromadzonych rekwizytów i kostiumów każdy mógł stworzyć swoją kreację, która choć w części przywoływała atmosferę dziewiętnastowiecznej Warszawy. Było przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy. Ogłoszono również konkursy na najlepszy strój z epoki i własnoręczne zrobienie lalki, gdyż w Narodowym Czytaniu w Krajnie w większości uczestniczyły dzieci i młodzież. Mimo, że ta grupa czytelników jeszcze nie zetknęła się na lekcjach języka polskiego z tą powieścią, to cieszy fakt, że w takie akcję tak chętnie angażują się właśnie młodzi ludzie, bo obcowanie z arcydziełami literatury zaszczepiają szczególnie w młodzieży chęć do poznawania i pogłębiania wiedzy o literaturze.

[Not a valid template]