Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Bibliotece Publicznej w Krajnie

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był dla czytelników  Biblioteki Publicznej w Krajnie okazją nie tylko do zaprezentowania ciekawego przebrania, ale również  do wykazania się znajomością treści bajek  oraz sprawdzenia i rozwijania umiejętności aktorskich poprzez zabawę w teatr.  Wszystko to odbywało się  po skończonych lekcjach i w czasie przerw miedzy lekcjami, więc nie wszyscy zdążyli się przebrać w bajkowe kostiumy, ale wspaniała atmosfera i oczywiście doskonała gra „aktorów” sprawiła, że  czas spędzony na zabawie był bardzo radosny. Dzieci nie tylko odtwarzały znane bajki, ale tworzyły własne teksty, co pozwoliło im  uaktywnić fantazję. Niektóre śpiewały i tańczyły, a te dzieciaki, które niezbyt radziły sobie z mimiką i ruchem  scenicznym używały pacynek i maskotek.

Te krótkie inscenizacje  uczą dzieci wyrażać własne emocje, przekazywać przeżycia odtwarzanej postaci, dają  możliwość uczenia się różnorodnych relacji międzyludzkich, współpracy z innymi, odpowiedzialności, tolerancji. Jest to także najprostszy sposób oswajania lęków i zmniejszenie onieśmielenia w momencie zabierania głosu w obecności większej liczby osób. Wiadomo nie od dziś, że bajki  uczą, bawią, bogacą słownictwo , rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, pomagają poznać prawdę o świecie, kształtują w dzieciach odpowiednie postawy moralne.

Takie spotkania to  doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a literatura, zabawa słowem i gestem stanowi  istotny czynnik wspomagający ich rozwój.

.[Not a valid template]