Misterium Bożego Narodzenia w Górnie

Misterium Bożego Narodzenia w Górnie

Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina
Że Panna czysta, że Panna czysta porodziła Syna
Chrystus się rodzi, nas oswobodzi,
Anieli grają, króle witają,
Pasterze śpiewają, bydlęta klękają,
Cuda, cuda ogłaszają
Niezwykłe widowisko o Bożym Narodzeniu pt. „Cud Świętej Nocy” mieli okazję obejrzeć ci wszyscy, którzy w dniu 24.12.2014 roku tuż przed Pasterką zgromadzili się w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Górnie. Nadzwyczajne przeżycia zafundowała zebranym grupa teatralna „Górnolotni”, którą kieruje Jolanta Gawęcka wraz z księdzem Mariuszem Kałką i Jolantą Domagałą. Patronat nad przedstawieniem objął Ks. Proboszcz Edward Kupis.
Te niecodzienne jasełka wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Misterium Bożonarodzeniowe zawierało głębokie przesłanie, które prowokowało do zastanowienia się nad głębią Narodzenia Jezusa Chrystusa i zmuszało do refleksji nad tą wielką tajemnicą jaką jest wcielenie Syna Bożego. Przedstawienie otworzyła scena – „Stworzenie świata i wypędzenie pierwszych ludzi z raju”. Następna scena – „Zwiastowanie” wprowadziła zebranych w klimat epoki. Dalsze odsłony – „Rozkaz cezara o spisie ludności”, „Dotarcie Maryi i Józefa do Betlejem”, „Pasterze”, „Spisek Heroda”, „Przybycie Trzech Mędrców” i „Stajenka” doskonale oddawały nastrój tego magicznego okresu związanego z przyjściem na świat Dzieciątka Jezus. W klimat czasów biblijnych wprowadzały niesamowite, trafnie pokazujące modę tamtych czasów stroje, cudowna scenografia, muzyka, oświetlenie i oczywiście wspaniała gra aktorów. Te elementy niejako przeniosły oglądających w czasy Narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa i pozwoliły stać się naocznymi świadkami tych niezwykłych wydarzeń.
– Czułam się tak jakbym tam wtedy była – powiedziała mieszkanka Górna, Kinga Kuroś i dodała, że aktorzy byli bardzo dobrze dobrani do ról i świetnie przygotowani.
Głośne oklaski i pozytywne komentarze po przedstawieniu były najlepszą nagrodą dla wszystkich, którzy wcielając się w niełatwe role pokazali jak głębiej i bardziej świadomie przeżywać okres świąt i zrozumieć ich istotę.
Za dodatkową atrakcję można uznać fakt, że w czasie Pasterki w szopce zamiast sztucznych figur były żywe postacie.
Przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze raz w dn.06.01.2015 r. o godz. 1700 w kościele w Górnie.

Katarzyna Dziekańska

[Not a valid template]