„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów„(Kartezjusz).
Pod takim hasłem przebiegało Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Krajnie. Już po raz drugi kraińska biblioteka wzięła udział w ogólnokrajowej akcji, która ma na celu zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, popularyzację czytelnictwa, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
W tym roku wspólnie czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Czytanie trwało cały tydzień na wszystkich długich przerwach w szkołach, które sąsiadują z biblioteką. Zanim jednak rozpoczęło się czytanie przez kilka dni w bibliotece odbywało się przygotowanie do czytania, czyli zapoznanie z biografią pisarza, wyjaśnienie, co to jest „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, co wchodzi w jej skład, gdzie i kiedy toczy się akcja poszczególnych części, co było powodem napisania tego cyklu powieści itd.
Wspomniano również o małej trylogii, gdyż większość chętnych do uczestnictwa w akcji nie miało pojęcia, że coś takiego istnieje i nic w tym dziwnego, bo omawianie lektur tego autora dopiero przed nimi. Sama akcja trwała tydzień i była nazwana „Czytelnik czyta czytelnikowi”, a chętnych do czytania było bardzo wielu i chociaż „Ogniem i mieczem”, ”Potop” i „Pan Wołodyjowski” są poważnymi dziełami historycznymi, to od czasu do czasu słychać było salwy śmiechu, bo czytający „łamali” sobie język na niektórych fragmentach, gdyż opanować trudny język prozy Noblisty wcale nie jest łatwo.
Ważne, że młodzi ludzie mają chęć do czytania i podejmują próby zmierzenia się z dziełami znakomitych pisarzy.
Za rok z „Lalką” Bolesława Prusa zmierzą się właściciele firm działających na terenie Krajna. Mamy nadzieję, że znajdą czas, aby poczytać sobie i innym.
[Not a valid template]