Niezwykle poruszający spektakl, czyli „Opowieść wigilijna” w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Górnie

Grupa teatralna „Górnolotni” w dniu 20.12.2015 roku w kościele parafialnym w Górnie dostarczyła licznie zgromadzonej widowni radości i wzruszeń przedstawiając sztukę pt. „Opowieść wigilijna” wyreżyserowaną przez ks. Mariusza Kałkę. Patronat nad przedstawieniem obciął ks. proboszcz Edward Kupis.

Piękne dekoracje, muzyka, efekty specjalne, zachwycające kostiumy i wspaniale odegrane role przeniosły widza w sam środek tej dziewiętnastowiecznej historii opowiadającej o złośliwym, chciwym człowieku, egoiście, cyniku Ebenezerze Scrooge’u, który nie wierzył w sens Świąt Bożego Narodzenia i uważał świąteczny okres za stratę czasu. Jednak po podróży w czasie i przestrzeni,
w którą zabrały go duchy pokazując mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dokonała się w nim niezwykła przemiana. Metamorfoza, jaką przeszedł nakłoniła go do retrospekcji, zastanowienia się nad własnym postępowaniem. Zmusiła do zadumy nad sensem ludzkiego życia. Ten zrzędliwy, skąpy starzec pojął, że dobra materialne nie są w życiu najważniejsze. Słowa siostrzeńca
– „ Jest wiele spraw na świecie, na których się zyskuje, chociaż nie przynoszą dochodu” początkowo niezrozumiałe nabrały znaczenia po spotkaniu z duchami i uświadomiły Scrooge’owi , że nie wolno być obojętnym na los innych. Odkrył jak ważna w życiu jest rodzina i przyjaciele. Zrozumiał, że nigdy nie jest za późno na to, aby zmienić na lepsze swoje życie.

Widownia była zachwycona tym, co działo się na scenie, bo członkowie grupy teatralnej dopracowali wszystko w najdrobniejszych szczegółach i grali z takim przekonaniem, że aż trudno było uwierzyć, iż to amatorzy. Dzięki temu przedstawieniu wiele osób zrozumiało, że czasem warto zobaczyć coś oczami innych, żeby móc naprawić swoje błędy. Wszyscy zgromadzeni w górzeńskiej świątyni kolejny raz odkrywali znaczenie Świąt Bożego Narodzenia pamiętając o przesłaniu płynącym z tych świąt, o najważniejszym przykazaniu miłości.

Katarzyna Dziekańska