Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Krajnie

Niecodzienna uroczystość odbyła się w dniu 15 listopada 2013 roku w Krajnie. Do grona czytelników Biblioteki Publicznej w Krajnie zostali oficjalnie przyjęci najmłodsi.

Impreza poprzedzona była spotkaniami z przedszkolakami w bibliotece. Celem spotkań było nie tylko pokazanie dzieciom biblioteki i rozbudzenie szacunku do książek, ale przede wszystkim wprowadzenie w magiczny świat bajek, baśni i legend. Dzieci przychodziły na te spotkania z opiekunkami grupy – p. Renatą Tofil i p.Martą Obarzanek oraz indywidualnie z rodzicami. Wizyty te teoretycznie przygotowały dzieci na nowy etap w ich życiu i chociaż przedszkolaki nie umieją jeszcze czytać, to samodzielny wybór książeczek, które przeczytają im dorośli sprawił im ogromną radość.

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga im zrozumieć siebie i innych, rozwija zdolności manualne i plastyczne. Dzieci są przez to wyciszone i spokojne. Poświęcenie dziecku czasu na głośne czytanie zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera. Myślę, że wspólne czytanie z dziećmi sprawi wam wiele przyjemności. Zachęcam, abyście zadbali o to, by „wyrobić” w swoich dzieciach nawyk czytania – takie słowa skierowała do rodziców Katarzyna Dziekańska- starszy kustosz biblioteki. Po krótkiej części artystycznej przedszkolaki skupione i poważne uroczyście przyrzekały:

My najmłodsi czytelnicy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.
A wskazówek i rad książek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!!!
PRZYRZEKAMY!!!

Po przyrzeczeniu nastąpił akt pasowania. Każde dziecko otrzymało od pani bibliotekarki dyplom, książeczkę i zawieszkę na drzwi pokoju z napisem –Nie przeszkadzać! Jestem w bajce. A wszystko to działo się w obecności Dyrekcji Zespołu Szkół w Krajnie, rodziców i opiekunek grupy przedszkolnej. Imprezę prowadziła nauczycielka Magdalena Wójcik.

Po uroczystości zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.

K.D.

[Not a valid template]