Relacja z „Dnia Pieroga”

22 września 2013 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie z siedzibą Krajno-Parcele miało miejsce wydarzenie „Dzień Pieroga”. W trakcie imprezy odbył się konkurs kulinarny na najlepsze pierogi, do którego przystąpiło 15 zespołów „pierogowych” z 4 gmin: Bieliny, Bodzentyna, Górna oraz Masłowa:

 1. Spółdzielnia Socjalna „Pod Jodłami”
 2. Agroturystyka „Ranczo”
 3. Koło Gospodyń Wiejskich z Makoszyna
 4. Izba Dobrego Smaku – Karczma Świętokrzyska w Hucie Szklane
 5. Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” z Dąbrowy
 6. Koło Gospodyń Wiejskich „Lubrzanka” z Mąchocic Kapitualnych
 7. Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej „WARKOCZ” z Krajna- Parcele
 8. Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach
 9. Stowarzyszenie Wilków – Nasz Dom  Zespół Wilkowianie z Wilkowa
 10. Zespół Śpiewaczy „Wzdolskie Kołowrotki”         ze Wzdołu
 11. Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej
 12. Koło Gospodyń Wiejskich z Leszczyn
 13. Janina Bedla z Zespołu Pieśni i Tańca „Bęczkowianie”
 14. Koło Gospodyń Wiejskich z Krajna
 15. Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych „Łysica”

Oceny dokonała komisja na podstawie kryteriów przyznanych każdej zgłoszonej potrawie w skali od 1 do 3 w trzech obszarach: smak, estetyka podania i zgodność z tradycją przygotowania. 5 osobowe jury w składzie: Jacek Piróg – sekretarz Gminy Górno, Ewa Siudajewska – artystka ludowa, Bogusława Bobrowska- lekarz Ośrodka Zdrowia w Radlinie, Małgorzata Szablej – kierownik Wydziału Ubezpieczeń KRUS i Stanisław Golmento – Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Zanim został ogłoszony werdykt  konkursu głos zabrała Joanna Winiarska – kierownik Gminnego Ośrodka Kultury, która wręczyła podziękowania dla Pani Ewy Siudajewskiej za ideę stworzenia oraz przekazanie eksponatów do Izby Regionalnej, która powstała w Gminnym Ośrodku Kultury w Krajnie, dla Zespołu Szkół w Bęczkowie za przekazanie eksponatów oraz dla Barbary Salwy za oprawę artystyczną oraz przekazanie eksponatów. Podziękowania otrzymał również Pan Grzegorz Kędzierski Prezes Zarząd Polskiego Związku Bilardowego za nieodpłatne użyczenie stołu bilardowego na potrzeby GOK-u. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu.
Zdobywczyniami pierwszego miejsca w konkursie kulinarnym okazały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Lubrzanka” w Mąchocicach Kapitulnych, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Leszczyn, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Krajna.
Za zajęcie pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki.
Podczas imprezy odbył się jeszcze jeden konkurs „Konkurs lepienia pierogów”
W konkursie udział wzięło 5 drużyn ( rodziny 4 osobowe). Zadaniem drużyn było ulepienie w ciągu 5 minut jak największej ilości pierogów. Na uczestników czekało już przygotowane ciasto i farsz. Konkurs ten wygrała drużyna „Groch z kapustą”

W dalszej części imprezy sceną zawładnęły zespoły: Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, Zespół Bęczkowianie Crazy Melodies , Crazy Dance z Krajna, oraz Formacja taneczna – Dancing Stars, występ Dominiki Brelak z Bęczkowa i Kabaret Koła Gospodyń Wiejskich  z Leszczyn.

Organizatorem wydarzenia „Dzień Pieroga” było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry” przy współpracy z partnerem wspierającym: Gminny Ośrodek Kultury w Górnie z siedzibą Krajno-Parcele.

Patronat honorowy nad imprezą objęli:
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Starosta Powiatu Kieleckiego Zdzisław Wrzałka
Wójt Gminy Górno Przemysław Łysak
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Patronat medialny nad imprezą objęły:
TVP Kielce
Radio Kielce S.A.
Echo Dnia

[Not a valid template]