Relacja z Misterium Meki Pańskiej w Górnie

W Górnie wystawiono przejmujące widowisko Misterium Męki Pańskiej”

„Nie bójcie się! Wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom, że powstał z martwych. Oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”
Słowa te wypowiedział anioł do wszystkich zebranych w  niedzielę 13.04.2014 roku w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Górnie. Zostało tam wystawione „Misterium Męki Pańskiej”,  zorganizowane przez Wspólnotę Parafialną oraz Zespół Szkół w Górnie.

Pomysłodawcami, reżyserami i autorami scenariusza były katechetki- Jolanta Gawęcka, Jolanta Domagała, ksiądz Mariusz Kałka oraz wspólnota aktorów. Patronat  nad  przedstawieniem objął ksiądz proboszcz Edward Kupis. Przedstawienie było dedykowane Ks. Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi – Ordynariuszowi Diecezji Kieleckiej, w podziękowaniu za Jego posługę duszpasterską w Diecezji. Wśród wielu wspaniałych gości znaleźli się: przedstawiciele Kurii Diecezjalnej w Kielcach, przedstawiciele władz Gminy Górno, przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, dyrekcje , przedstawiciele szkół, księża z dekanatu Daleszyce i siostry zakonne. Przejmujące widowisko zgromadziło ogromną publiczność, która wypełniła cały kościół w Górnie. Odpowiednia sceneria wprowadzająca w te wielkie wydarzenia, stroje, oprawa muzyczna ale szczególnie wspaniała gra  aktorska ponad pięćdziesięciu parafian z Górna,  pozwoliły zgromadzonym przenieść się na kilka godzin w atmosferę tamtego czasu: wieczernika, ogrodu oliwnego, męki, śmierci, zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i na żywo uczestniczyć w scenach przypominających te najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa i Jego uczniów. Widowisko było emocjonalnym przeżyciem dla wszystkich, którzy brali w nim udział, zarówno dla aktorów jak i dla widzów.
To było niesamowite przeżycie” –  powiedziała starsza pani ocierając łzy wzruszenia.

Po zakończeniu spektaklu aktorzy wręczyli kwiaty księdzu proboszczowi, organizatorom i reżyserom. Oni z kolei podziękowali aktorom  i widzom oraz zaprosili na poczęstunek do budynku Zespołu Szkół w Górnie.
Uczestnictwo w Misterium Męki Pańskiej w Górnie było wspaniałą okazją do medytacji nad Męką Pańską, refleksji nad własnym życiem, a także do okazania Bogu większej wdzięczności i uwielbienia za Jego nieskończoną miłość do swojego ludu. Szczególnie ukazaną w Jezusie Chrystusie. „Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał…”

                                                                           Katarzyna Dziekańska

[Not a valid template]