Poświęcenie Kapliczki p.w. Jezusa Miłosiernego w Krajnie Zagórzu

W dniu 9 października odbyło się poświęcenie odrestaurowanej Kapliczki p.w. Jezusa Miłosiernego w Krajnie Zagórzu, przez proboszcza parafii Krajno ks. Leszka Sztanderę i ks. Dziekana Leszka Sikorskiego przy udziale wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego Jana Maćkowiaka ,Burmistrza Bodzentyna Dariusza Skibę oraz mieszkańców Krajna.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego przeprowadziło renowację kapliczki p.w. Jezusa Miłosiernego w Krajnie Zagórzu. Członkowie Stowarzyszenia oraz mieszkańcy Krajna zaangażowali się w prace związane z wymianą dachu wraz z wieżyczką (sygnaturką) oraz impregnację drewnianych elementów kapliczki. Wykonano również i zamontowano tablicę informacyjną poświęconą kapliczce. Teren wokół kapliczki wraz z miejscami parkingowymi zagospodarowany został z inicjatywy Pana Marszałka. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

Kapliczka p.w. Jezusa Miłosiernego w Krajnie Zagórzu została wybudowana prawdopodobnie w połowie XIX w. Pierwotnie usytuowana była w miejscu, gdzie rozpoczyna się Puszcza Jodłowa. W czasie remontu drogi wojewódzkiej w 2007 r. przeniesiona została w obecne miejsce z widokiem na Dolinę Wilkowską.

Przydrożne Kapliczki są bardo ważnym i istotnym elementem kultury i tradycji regionu świętokrzyskiego. W przeszłości, jak również współcześnie, są miejscem indywidualnych
i zbiorowych potrzeb modlitwy w różnych intencjach. Dawniej, w miejscowościach w których nie było kościołów, przydrożna kapliczka spełniała jego funkcję. Lokalna społeczność gromadziła się tu na modlitwie przy okazji różnych świąt i wydarzeń.

DSC04314