Spotkanie seniorów w Bibliotece Publicznej w Krajnie

W Bibliotece Publicznej w Krajnie 12.02.2014 roku kolejny raz odbyło się spotkanie ludzi starszych, które miało na celu włączanie seniorów w aktywne życie społeczne i pokazanie im, iż są akceptowani przez otoczenie. Katarzyna Dziekańska witając seniorów powiedziała, że ludzie w podeszłym wieku nie są ciężarem dla społeczeństwa jak wielu z nich o sobie myśli, ale bogactwem, skarbnicą wiedzy, mądrości i doświadczenia, z którego młodzi ludzie pragną skorzystać. Pani kustosz w tym miejscu przytoczyła słowa Cycerona: „Czy jest coś bardziej przyjemnego niż starość otoczona młodością, która chce się czegoś nauczyć?”.

Następie seniorzy obejrzeli filmy ze swoim udziałem, które dostarczyły im wielu pozytywnych wrażeń, śmiechu i były miłym wspomnieniem. Kolejnym etapem spotkania był wykład uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Izy, Oli, Sylwii i Karoliny na temat „Pokonaj chłoniaka zanim on pochłonie ciebie”. Dziewczyny tworzą grupę pod nazwą „Nieboraczki” i biorą udział w ogólnopolskim programie ”Mam haka na raka”. Po prelekcji zaproszono wszystkich na poczęstunek i biesiadę, która była ogromnym zaskoczeniem dla młodszych uczestników, ponieważ nie mieli pojęcia, że ludzie starsi potrafią się tak świetnie bawić, śpiewać przyśpiewki, piosenki i opowiadać dowcipy. Seniorzy żartowali, że przygrywa im zespół „Ich troje”, czyli Kaśka, Zenek i Martyna. Atmosfera była niesamowita, było wesoło i głośno. W takich nastrojach zastał uczestników spotkania wójt gminy Górno – Przemysław Łysak, który zrobił seniorom wspaniałą niespodziankę. Wójtowi udzieliła się radość i śpiewał razem z seniorami. Obiecał, że osobiście dopilnuje, aby wyburzono ścianę, dzięki czemu biblioteka zyska większe pomieszczenie i na następnym spotkaniu zatańczy z seniorkami. Panie były zachwycone pomysłem i pytały p. Kasię kiedy ono będzie, bo wszystkie chcą na nie przyjść.

To spotkanie udowodniło, że ludziom starszym potrzebna jest akceptacja otoczenia i konieczność aktywnego spędzania wolnego czasu, a jesień życia może być dla nich wyjątkowym okresem pod warunkiem, że nie będziemy postrzegać seniora jako osoby, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas, który jej pozostał powinna spędzić w domu przed telewizorem, z daleka od radości, żartów i zabawy. Kończąc imprezę pani kustosz powiedziała, że na ludzi w podeszłym wieku trzeba patrzeć pozytywnie i dążyć do pełnego wykorzystania ich potencjału, bo ona wykorzystuje już ten potencjał i od pewnego czasu spisuje piosenki i przyśpiewki, które seniorzy znają z lat swojej młodości. W ten sposób zostaną ocalone od zapomnienia. Być może uda się je wydać i będzie to wspaniały prezent od seniorów dla młodego pokolenia.

Seniorzy obejrzeli filmy dzięki życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół w Krajnie, która pożyczyła bibliotece telewizor i odtwarzacz DVD. Sponsorem imprezy była Katarzyna Dziekańska i Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Czesława Grzegorczyków z Krajna Pierwszego. Serdeczne podziękowania Zenonowi Zielińskiemu i Martynie Jawor za gratisową oprawę muzyczną imprezy. Marcinowi Dziekańskiemu, który bezinteresownie przywiózł i odwiózł seniorów oraz Renacie Zielińskiej za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

K.D

[Not a valid template]