W sobotę 27 maja 2017r.odbył się szósty już rajd rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno. W imprezie tej wzięła udział 50 – osobowa grupa rowerzystów. Miejscem rejestracji uczestników był Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krajnie skąd o godz. 10 w asyście funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji rajd wystartował.
Trasa rajdu przebiegała przez trzy gminy powiatu kieleckiego; gminę Górno, Masłów i Bodzentyn. Pierwszą miejscowością w której uczestnicy zatrzymali się były Leszczyny. Uczestnicy zwiedzili kościół i cmentarz parafialny.
O historii kościoła i miejscowości opowiadał ksiądz proboszcz. Miejscowość tą rozsławił pisarz Stefan Żeromski, którego dzieciństwo i młodość związana była z tą parafią. Na cmentarzu parafialnym pochowani są rodzice Stefana Żeromskiego Nie ma jednak dokładnego miejsca pochówku Wincentego i Franciszki Józefy Żeromskich. Wiadomo jedynie, że spoczywają w najstarszej części nekropoli parafii Leszczyny. Na cmentarzy jest jedynie pamiątkowa płyta która, została ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach z inicjatywy Kazimiery Zapałowej – byłej kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, autorki książki poświęconej rodzinie autora Ludzi bezdomnych
Na cmentarzu w Leszczynach znajduje się również mogiłą babki polskiej noblistki Marii Skłodowskie Curie- Salomei Skłodowskiej Sagtyńskiej. Kiedy latem 1884 roku Maria zwiedzała Kielce, odwiedziła gimnazjum gdzie uczył dziadek, w Leszczynach zapaliła świeczkę na grobie babci Salomei, wstąpiła do Radlina, gdzie kiedyś dziadkowie mieli gospodarstwo.
Drugim etapem naszego rajdu były Ciekoty, gdzie w sercu Gór Świętokrzyskich, spędzał swoje dzieciństwo Stefan Żeromski. Jego rodzina mieszkała tu od roku 1871 przez kolejnych 12 lat. Niestety dwór, który zamieszkiwali nie ocalał – w 1900 roku całkowicie zniszczył go pożar. Obecny budynek wzniesiono staraniami wieloletniej kustosz Muzeum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Kazimiery Zapałowej, a powstał głównie w oparciu o opisy i niewielką ilość zachowanych materiałów graficznych. Oddany został do użytku 23 października 2010 roku.
Po zwiedzeniu dworku w Ciekotach rowerzyści wyruszyli w kierunku Św. Katarzyny kończąc trasę 32 km jazdy na rowerze w Psarach. Na terenie placu sołeckiego, gdzie w roku 1873 dziewięcioletni Stefan Żeromski trafił na rok do szkoły początkowej. Na podsumowaniu odbył się konkurs z nagrodami na temat wiedzy o w/w postaciach a także prelekcja policji w osobie Starszej Posterunkowej Małgorzaty Pędzik z KMP w Kielcach na temat bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkowy medal. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników. Rajd był zorganizowany dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Kielcach przy współpracy Miasta i Gminy Bodzentyn ,Gminy Masłów a także Muzeum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Regionalnej Organizacji Turystycznej Woj. Świętokrzyskiego.
Wszyscy uczestnicy podkreślali potrzebę organizacji tego typu wydarzeń i spędzenia wolnego czasu w tym pięknym rejonie Gór Świętokrzyskich poznając ich historię i walory przyrodnicze.
Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno już dziś zaprasza na następny rajd za rok.