Spektakl „Quo vadis” w Krajnie

Uczestnicy tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krajnie „przenieśli  się” do czasów Nerona. A wszystko za sprawą spektaklu, do którego nie trzeba było nawet pisać scenariusza, bo pani bibliotekarka wybrała dialogi prosto z powieści. Czytelnicy w strojach z epoki świetnie wcielili się w role : Nerona – Jakub Sito, Petroniusza – Daniel Kowalski, Winicjusza – Kacper Majchrzyk, Ligii – Patrycja Tofiel, Ursusa – Patryk Śnioch. Była również Poppea – Paulina Szlufik, Św. Piotr – Kacper Samiczak, Tygellin – Krzysztof Świderski, Eunice – Paulina Niburska,  Akte – Natalia Cisak oraz narrator – Wiktoria Bozowska. Klimat  tamtych czasów wspaniale podkreślała scenografia i odpowiednio dobrana muzyka.

Początkowo planowałam zrobić scenę tylko z Winicjuszem i Petroniuszem, ale  gdy  wieść o przedstawieniu rozeszła się po szkole, to do biblioteki przychodzili ludzie i chcieli wystąpić, dlatego rozszerzyłam dialogi i zaangażowałam więcej osób  – powiedziała Katarzyna Dziekańska i dodała, że to niesamowite, iż młodzież chce brać udział w takich przedsięwzięciach. A skoro są chętni, to trzeba spełnić ich oczekiwania, tym bardziej, że to przecież świetna forma promocji  biblioteki i czytelnictwa.

Na przedstawienie przyszła kl. VI A i kl. II gimnazjum z Zespołu Szkół w Krajnie. Uczniowie byli zachwyceni występem.Chętnie czytali fragmenty powieści, mimo iż „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza  będą omawiać  dopiero w  liceum.

Inscenizacja i czytanie rozbudziły w młodych ludziach zainteresowanie powieścią, sadząc po ilości pytań, na które odpowiadały panie nauczycielki i bibliotekarka – Małgorzata Mól, Małgorzata Szlufik i  Katarzyna Dziekańska. Na pytania związane ze scenografią i kostiumami odpowiadała  pani Marianna Staniewska – kostiumolog i scenograf przedstawienia.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek Henryka Sienkiewicza.